O mnie

Postazja

Jak sama nazwa wskazuje, Postazja to blog o Azji. Ale nie o Azji wymyślonej – bajkowej krainie z holywoodzkich filmów i folderów turystycznych – tylko o Azji rzeczywistej, a więc tłocznej, zanieczyszczonej, zapracowanej, pachnącej, śmierdzącej, zacofanej, nowoczesnej, zmodernizowanej, rachitycznej, dołującej i inspirującej. Postkomunistycznej, postmodernistycznej i postapokaliptycznej.

025 konradZajmuję się Chinami od 1997 roku, kiedy to zacząłem studia na warszawskiej sinologii. Od tego czasu przemieszkałem w Chinach łącznie 8 lat: dwa lata jako stypendysta w Pekinie (2000-2002) i sześć w globalnej korporacji w Szanghaju (od 2011 roku do dziś). W międzyczasie pracowałem w głównych polskich gazetach codziennych (Gazeta Wyborcza, Dziennik, Polska The Times) oraz w PAP, a także publikowałem m.in. w Rzeczpospolitej, Polityce, Przekroju, Nowej Fantastyce i Focusie. Zajmowałem się oczywiście Dalekim Wschodem, ale też pracowałem też jako fixer dla brytyjskiego Guradiana i francuskiej agencji CAPA. W 2009 roku zdobyłem miesięczne stypendium przyznane przez władze Korei Południowej, dzięki któremu powstała „Korea szerokopasmowa”, moja pierwsza autorska książka. Przetłumaczyłem również na polski kilkaset artykułów z brytyjskiego „Timesa”, a także „Rzeź Nankinu” – opus magnum tragicznie zmarłej wybitnej amerykańskiej dziennikarki Iris Chang.

Ostatecznie z dziennikarstwa odszedłem, bo chciałem się poświęcić Azji – jeżeli uczyłeś/łaś się chińskiego w Chinach, to na pewno wiesz jak szybko zapomina się ten język w Polsce. Niestety, w polskich mediach trudno z Azji wyżyć, nie wspominając o utrzymaniu rodziny. Przyczynił się do tego także kryzys w branży, więc podobnie postąpiło wielu moich kolegów po fachu, którzy dziś są dyplomatami, PR-owcami czy analitykami, a nawet stolarzami albo barmanami. Ja zostałem logistykiem. Mówię i czytam biegle po chińsku, w miarę dobrze władam też rosyjskim, dlatego czasem wklejam na blog materiały w tych językach. O angielskim nie wspominam, a tutaj przedstawiam wyłącznie moje prywatne poglądy – to mam nadzieję oczywista oczywistość.

Jestem otwartym człowiekiem i lubię poznawać nowych ludzi, dlatego chętnie porozmawiam o współpracy. Jeżeli rozwijasz handel z Chinami i szukasz rozwiązań logistycznych na najwyższym światowym poziomie, napisz proszę przez formularz kontaktowy. Jeżeli natomiast Chiny interesują Cię od strony kultury (w tym biznesowej), społeczeństwa, historii czy nauki, to z przyjemnością z Tobą porozmawiam, bo to moja pasja. Chętnie dam się zaprosić na dyskusję, napiszę tekst (o ile znajdę czas w jakiś weekend), skonsultuję Twój projekt albo poradzę, z kim najlepiej się skontaktować (w Polsce lub Chinach), żeby nie tracić czasu na wyważanie otwartych drzwi.

Konrad Godlewski 

003 Kwiaty

Salut

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “O mnie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s