Kura, czyli borsuk

Ledwo przejrzało „Jabłuszko”, a Internet już pada ofiarą nowego chińskiego memu. Piosenka „Chick Chick” (小鸡小鸡) w wykonaniu Rollin Wang (王蓉) przewaliła się przez internetowe serwisy informacyjne, jako typowe chińskie dziwadło, w którym nie wiadomo o co chodzi, ale jest i śmiesznie, i strasznie. Jak już pisałem, Chiny – z licząca pół miliarda publicznością internetową, która w przyspieszonym tempie się okcydentalizuje (westernizuje) – mają wszelkie zadatki, ku temu, aby stać się nie tylko fabryką świata (którą już są), ale i fabryką memów.

„Chick Chick”, jak wiele innych chińskich produktów, opiera się na kopiowaniu i recyklingu istniejących pomysłów. Niemniej, oddajmy piosenkarce i twórcom teledysku sprawiedliwość – taka jest już natura popkultury. A więc w warstwie wizualnej „Chick Chick” ma coś w sobie z Lady Gagi: kobieta przebrana w dziwny strój stroi miny i wydaje z siebie dziwne dzwięki („kokoko” zamiast „rara ulala”). W warstwie wizualno-konceptualnej jest tu także obecny lis, czyli What does the fox say –w postaci zwierzaków i zwierzęcych onomatopei.

W najgłębszej, transowej warstwie tekstowo-rytmicznej „Chick Chick” to nic innego jak „Badger Badger”. Młodsi czytelnicy mogą tego nie pamiętać, ale w czasach kiedy youtube dopiero pracował na miano największej telewizji świata, przez pewien okres w internecie popularne były flashowe animacje. Miały małą objętość, więc szybciej się ładowały. Jeden facet zrobił idiotyczny filmik z borsukami podskakującymi w rytm techno, i ta animacja niepodziewanie okazała się hitem, czyli memem. Dziś to jeden z kamieni węgielnych internetowej popkultury. Na marginesie, Rollin Wang debiutowała właśnie w 2003 roku.

W animacji był badger, mushroom i snake. W piosence Rollin Wang jest kura (母鸡), kurczak (小鸡) i kogut (公鸡), a także powracające pytanie: „kto ukradł moją karmę”? (谁偷了我的chua米?).

sloneczkoNatężenie wiralnych zagrywek w „Chick Chick” nie jest chyba przypadkowe, wygląda na to, że Rollin Wang spróbowała po prostu wykreować własny hit wirusowy, podpatrując najlepsze cudze rozwiązania. A że sięgnęła głównie do inspiracji zachodnich, w samych Chinach „Chick Chick” nie jest jakimś specjalnym hitem, za to na YouTube osiągnął już prawie 9 milionów wyświetleń. Doceńmy jednak, że autorzy teledysku bardzo się starali chińską publikę sprowokować – słoneczko na scenograficznym niebie wygląda dokładnie tak, jak na fladze Republiki Chińskiej (która chwilowo przebywa na Tajwanie).

Reklamy

3 uwagi do wpisu “Kura, czyli borsuk

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s