Sama słodycz

Myślałem, że to jakaś znana chińska melodia ludowa. Słyszałem ją po prostu wszędzie, a w jednym z supermarketów w Pekinie, gdzie regularnie robiłem zakupy, leciała na okrągło, niczym nieodłączna część wystroju. W końcu odkryłem, że ma słowa i nosi tytuł Tianmimi, czyli dosłownie „bardzo słodko”. Wylansowała ją Teresa Teng, czyli Deng Lijun (邓丽君), bogini tajwańskiego popu.

A było tak.

Jest 1979 rok, Rok Owcy (albo Rok Kozy, jak kto woli) – rok zwiastujący na świecie powstanie nowego porządku. Chiny Ludowe nawiązują stosunki dyplomatyczne z USA. Na Tajwanie reżim nacjonalistyczny zaczyna zgrzytać – grudniowy incydent w Kaohsiungu okaże się trampoliną do kariery dla młodego, odważnego prawnika i przyszłego prezydenta Chen Shui-biana. W ChRL ekipa Deng Xiaopinga zaczyna kompletnie nową epokę reform i otwarcia, ale też wprowadza w życie niesławną politykę kontroli urodzeń. W Korei Południowej  dyktator i twórca cudu gospodarczego prezydent Park ginie z ręki szefa własnej agencji wywiadowczej. Wietnamczycy wchodzą do Kambodży i obalają reżim  Pol Pota.

A do Polski przyjeżdża Jan Paweł II  i mówi: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi”.

Tymczasem ona- boska Teresa – nuci sobie delikatnie, jakby od niechcenia, o słodkim uśmiechu kochanka. Nuci lekko, ale z wielkim kunsztem. Jej nutę szybko podłapuje cały Tajwan i chińska diaspora na całym świecie. Chwytają też Chiny Ludowe, chociaż piosenki Teresy Teng są zakazane jako „burżuazyjne”, a nawet „żółte”, czyli „pornograficzne”.

Ale co tam zakaz. Chińczycy pomimo zakazów słuchają Teresy Teng z pirackich kaset i szmuglowanych płyt, nazywając ją pieszczotliwie Małą Deng. Żartują, że za dnia rządzi Chinami Duży Deng (czyli Deng Xiaoping), wieczorami bierze Państwo Środka w słodką niewolę Mała Deng. A Tianmimi to bodaj jej najbardziej znana piosenka.

Teresa Teng jest przyzwoitym człowiekiem. Wiosną 1989 roku Mała Deng popiera studentów w Pekinie, zaś pod koniec maja występuje w Hongkongu z koncertem „Pieśń Demokracji dla Chin”. Mimo to w 1992 roku nowy minister kultury ChRL zaprasza ją do Chin. Przyjazd jednak nie dochodzi do skutku – uwielbiana w ChRL diwa, nigdy Chin Ludwych nie odwiedziła.

Jak po latach wytłumaczy ów minister w wywiadzie dla Nanfang Zhoumo, piosenki Teresy Teng były deprawujące, ale wszyscy je znali i dlatego zależało mu na jej przyjeździe. Niestety, okazało się, że piosenkarka wstąpiła do jakiejś organizacji popierającej Kuomintang i władze w Pekinie musiały na nowo przemyśleć zaproszenie. Nim przemyślą w swoim zwyczajowym tempie dla spraw mniej pilnych, miną trzy lata i Teresa Teng wyruszy – jak to się mawia w ChRL – „zobaczyć Marksa” (去见马克思). Umrze w wieku zaledwie 42 lat, oficjalnie – na atak astmy.

To z pewnością pomoże jej w dalszej karierze, jak Michaelowi Jacksonowi, Ryszardowi Riedlowi i legionowi artystów, którzy zgodnie z dewizą Jamesa Deana umarli młodo, zostawiając po sobie piękne zwłoki.

Tianmimi naprawdę nazywa się Dayung sampan i pochodzi z Indonezji. W oryginale opowiada o sampanie, czyli drewnianej łodzi, kołyszącej się na błękitnych falach. Szkoda, że nie znam indonezyjskiego. Ale mogę przytoczyć tekst chiński, który brzmi tak:

甜蜜蜜,
你笑得多甜蜜,
好象花儿开在春风里,
开在春风里。

Bardzo słodko,
Uśmiechasz się tak słodko,
Jakby kwiat zakwitł na wiosennym wietrze,
zakwitł na wiosennym wietrze.

在哪里,
在哪里见过你?
你的笑容这样熟悉,
我一时想不起。

Gdzie,
Gdzie Cię ujrzałam?
[Choć] Twój uśmiech jest tak znajomy,
Nie mogę sobie przypomnieć.

啊,在梦里,
梦里,梦里见过你。
甜蜜,笑得多甜蜜,
是你,是你,梦见的就是你。

Ach, we śnie,
We śnie, ujrzałam Cię we śnie,
Słodko, uśmiechnięty tak słodko,
To Ty, to Ty, we śnie byłeś Ty.

在哪里,
在哪里见过你?
你的笑容这样熟悉,
我一时想不起。
啊,在梦里。

Gdzie,
Gdzie Cię ujrzałam?
[Choć] Twój uśmiech jest tak znajomy,
Nie mogę sobie przypomnieć.
Ach, we śnie.

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Sama słodycz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s