bat łańcuchowy 1

W czasie spaceru po Parku Robotniczym w Dalianie, uwagę mą przykuła grupa ludzi ćwiczących z batami. Jak się okazało, dżentelmeni w średnio-starszym wieku strzelają sobie z bata dla rozrywki i dla zdrowia. Ich popisy były naprawdę imponujące, co i raz rozlegał się głośny trzask, choć wcale nie uderzali o ziemię.

Ów trzask to tzw. grom dźwiękowy, który powstaje, kiedy końcówka bata przekracza barierę dźwięku. Aby był on donośniejszy, na końcu bata mocuje się frędzelki, wstążki itd. Wywołanie gromu nie jest łatwe, trzeba energicznie puścić wzdłuż bata falę, co wymaga sporej zręczności. I to właśnie tę technikę ćwiczą sobie Chińczycy.

bat łańcuchowy 4

Obserwując ich popisy, uciąłem sobie pogawędkę z jednym spacerowiczem. Rozmawialiśmy o tym, że dawno temu Chińczycy strzelali z bata nie tylko po to, aby popędzać trzodę, ale także aby odganiać złe duchy. Dlatego bat musiał się pojawiać w czasie obchodów noworocznych, kiedy trzeba zrobić na tyle dużo hałasu, aby przegonić duchy na cały przyszły rok. Albo w czasie wesela, kiedy należy zapewnić pomyślność młodej parze.

bat łańcuchowy 2

Wynalazek prochu sprawił, że kultura strzelania z bata przeminęła – nie przymierzając – jak batem strzelił. Od tej pory bowiem każdy głupi mógł przeganiać duchy hurtowo, wystarczyło trochę ognia oraz tych małych, hałaśliwych fajerwerków, które w Polsce nazywa się „korsarzykami”. Chińczycy natomiast nazywają je bianpao (鞭炮), co można przetłumaczyć jako „bomba biczowa”. Bo robią mniej więcej tyle hałasu, co wystrzał z bicza.

Co ciekawe, czasownik, który tworzy związek frazeologiczny z bianpao to nie żadne „strzelać”, ani „podpalać”, tylko shuai (甩), co znaczy tyle, co „potrząsać”, „wymachiwać”. W wyrażeniu shuai bianpao (甩鞭炮) – dosłownie „wymachiwać fajerwerkami”, kryje się zatem kawał chińskiej historii. Bat utkwił w nim niczym językowa skamielina.

bat łańcuchowy 3

Rozmawialiśmy również o tym, że bat to jedna z Osiemnastu Chińskich Broni (中国十八股兵器), używana na polu bitwy od tysiącleci. Istnieje mnóstwo odmian batów bitewnych, od skórzanych (皮鞭), przez łańcuchowe (钢炼; takie właśnie oglądałem w Dalianie), aż po kilka odmian batów segmentowych (trzy-, siedmio i dziwięciosegmentowych – 三节鞭, 七节鞭, 九节鞭), które płynnie przechodzą – w znane również w Europie – cepy bojowe. Ciekawą formą broni jest bat podwójny (两仪鞭), który wymaga naprawdę najwyższych umiejętności. Bo ile jednym batem łatwo się niechcący trafić samemu, to co dopiero dwoma!

dwa baty

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s