Fengjing i kawałek Polski pod Szanghajem

DSC00812

Długi korytarz, jedna z atrakcji Fengjingu

Nazywają je „chińskimi Wenecjami”. W okolicy Szanghaju jest tego trochę, bo tak wyglądała tradycyjna architektura regionu. Położone nad kanałami wioski i miasteczka były centrami handlu i węzłami komunikacyjnymi. Trudno uwierzyć, ale kiedyś dominował w Chinach transport wodny.

Dziś cały ruch toczy się na kołach, a wodne wioski zamieniają się w atrakcję dla turystów. To takie kawałki starych Chin, które się wycina (ogrodzenie) i wstawia w ozdobne ramki (kasa biletowa), żeby na nich zarabiać (sklepiki, gondole itd., itp.). W niektórych przypadkach proces komercjalizacji prowadzi do urzygu – miasteczko zaczyna przypominać lunapark. Autentyczny zabytek przemienia się w tłoczny i rozwrzeszczany symulakr.

Stare miasto w Fengjingu (枫泾古镇) ma tę zaletę, że wciąż wygląda świeżo i autentycznie. Turyści nie docierają tu jeszcze tabunami, szczególnie w pochmurny dzień. Zabytki wyglądają zabytkowo, nikt ich jeszcze nie podmalował, ani nie podreperował. Nowoczesny świat jest tu obecny, ale w nieinwazyjny sposób. W archaicznej scenerii toczy się normalne, współczesne życie – handelek, konsumpcja, gacie się suszą. Gorąco polecam, tu jest znacznie fajniej, niż w Zhouzhuangu czy w Tongli. To tylko godzinę drogi z Szanghaju. Można też podjechać metrem linią 9 do ostatniej stacji w Songjiangu i stamtąd łapać taksi lub heiche.

Opodal Fengjingu powstała niedawno atrakcja turystyczna związana z Polską. Na terenie „Parku Polonia” stanął odwrócony dom i karczma kaszubska. Jest to dzieło polsko-chińskiej spółki, park otwierał niedawno sam konsul z Szanghaju. Dom do góry nogami cieszy się powodzeniem, bo Chińczycy uwielbiają robić sobie zdjęcia w czasie wycieczek. Karczma jest miłym dodatkiem. Właściciele – z którymi miałem okazję porozmawiać – mają ambitne plany rozwoju tego biznesu, więc trzymam za nich kciuki. Żeby trafić do Parku Polonia, trzeba się z Fengjingu kierować na Wioskę Chińskiego Malarstwa Chłopskiego (中国农民画村).

A menu wygląda tak:

menu

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s