Obrazek

Wyobraźcie sobie, że w Warszawie zbudowano kopię londyńskiego Tower Bridge. Toczka w toczkę, jeden do jednego. Łatwo zgadnąć, co by z tego wynikło: zaraz telewizje obśmiałyby cały pomysł jako niezawodny dowód naszych narodowych kompleksów i przykład ogólnego wieśniactwa Polaków. Paru felietonistów miałoby gotowy temat, politycy – samograj, a portale internetowe upichciłyby 1001 galerii porównujących naszą kopię z innymi kopiami.

Obrazek

W Chinach wygląda to trochę inaczej.

O istnieniu Thames Bridge, aka Taying Qiao (塔影桥), w Suzhou dowiedziałem się przypadkiem. Przybywszy na miejsce postanowiłem go koniecznie zobaczyć, ale kolega z firmy kompletnie o moście nie słyszał. Zatrudniłem więc na dworcu kolejowym jakiegoś szyfu, któremu musiałem dłuższą chwilę tłumaczyć, jak tam dojechać, chociaż most znajduje się zaledwie kilka kilometrów od dworca, a droga do niego prowadzi prosto jak w mordę strzelił. Szyfu pochodził z Nankinu i mieszkał w Suzhou już 12 lat, więc w głowie mu się nie mieściło, że laołaj może wiedzieć o mieście coś, czego on sam nie wie. Wynegocjowawszy cenę 70 CNY w dwie strony, zgodził się jednak skwapliwie spełnić życzenie egzotycznego cudzoziemca.

Most jest częścią nowej dzielnicy w bliżej nieokreślonym zachodnim stylu. Po przybyciu, uświadomiłem sobie, że jesienią nocowałem w hotelu jakiś kilometr dalej, ale nikt mi tam nie podpowiedział, że nieopodal czai się taka atrakcja. Chiny zmieniają się w takim tempie, że sami Chińczycy za tym nie nadążają. Cóż ich obchodzi kolejna kopia zachodniego zabytku? Nastawiano tego już tyle, że w ostateczności zwróciliby może uwagę, gdyby ktoś na środku Pekinu wzniósł kopię Gwiazdy Śmierci ze Star Wars  (dlatego wybudowana przed olimpiadą pekińska Opera Narodowa wzbudziła tak żywą dyskusję).

Obrazek

Tego typu budowle nazywam sobie roboczo „architekturą dekoracyjną” lub wręcz „ślubną”. Główną ich funkcją jest służenie za tło do fotografii ślubnych. Każda bowiem młoda para w ChRL musi mieć album z ustawionymi fotkami. Stroje w albumie muszą koniecznie wyglądać na kosztowne, a lokalizacje powinny być egzotyczne, a najlepiej być znane z filmów i folderów. Oczywiście nie każdego stać na sesję w Paryżu, toteż architektoniczne kopie cieszą się w Chinach ogromnym wzięciem. W czwartkowe popołudnie (dzień pracujący!) naliczyłem na moście z dziesięć par.

W drodze powrotnej szyfu opowiedział mi o swoim przyjacielu, który był w Polsce. Przyjacielowi bardzo spodobał się prosty przelicznik walutowy – jeden złoty to dwa juany. Nie spodobało mu się, że Polacy jeżdżą niebezpiecznie – łamią ograniczenia prędkości i przejeżdżają na czerwonym.

ObrazekObrazekObrazekObrazekNiObrazek

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Nie londyński most

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s