Nie mogę się oderwać od teledysku Mistera D.  Gdybym usłyszał sam dźwięk, pewnie machnąłbym ręką, bo Masłowska nie dysponuje jakimś wybitnym wokalem. Coś tam sobie mamrocze pod nosem, czasem trudno zrozumieć. Melodia snuje się jak smród po gaciach, tekst sprawia wrażenie pisanego na kolanie. Ale ta stylizacja – jest po prostu genialna!

***

Na tym blogu wszystko kojarzy mi się z Chinami i HAJ$ nie jest wyjątkiem. Chińczycy sami narzekają, że opanował ich „mamonizm”, czyli baijinzhuyi  (拜金主义; ciekawe, że to pojęcie w wikipedii występuje jedynie w wersji chińskiej, japońskiej i koreańskiej). Kiedyś nie jedli kanapek, ale już jedzą, więc piosenka Mistera D. utrzymuje swoją moc także i tutaj.

***

W sobotę pochowano bpa F., który w sumie 30 lat przesiedział w łagrach i obozach pracy, a ostatnie 20 lat w areszcie domowym. Na pogrzeb przyszło parę tysięcy osób, bo to był człowiek-legenda, wyświęcony jeszcze przez samego JP2.

Następnego dnia pojechałem z czystej ciekawości zobaczyć to miejsce (AFP napisała, że to był „plac w Szanghaju”, a w rzeczywistości był to dom pogrzebowy na przedmieściach), ale po ceremonii już śladu nie było. Niemniej, chiński dom pogrzebowy to rzecz ciekawa sama w sobie, bo ukazuje podejście do śmierci całkiem inne od tego, jakie upowszechniło się w Europie wraz z chrześcijaństwem. Krewni mogą sobie wynająć półkę na urnę (większość zmarłych się kremuje, bo w Chinach brakuje miejsca na chowanie ciał), przed którą stawia się ofiary dla zmarłego. Zwykle są to atrapy, symbolizujące to, co nieboszczyk lubił za życia najbardziej.

Atrapy dozwolone do użytku w domu pogrzebowym można kupić w sklepiku przy wejściu. Na półkach leżą sobie plastikowe owoce, księżycowe ciasteczka i baozi; kartoniki imitujące pudełka papierosów Zhonghua i prawdziwe zapalniczki; mini-atrapy telewizorów, radyjek, zegarków i telefonów komórkowych. Są też plastikowe sztaby złota. No i oczywiście hajs.

Reklamy

2 uwagi do wpisu “HAJ$

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s