2014-03-02 13.27.41

Ilekroć widzę w Chinach pseudozachodnie zabudowania, przypomina mi się Szturm Kaczmarskiego, w którym „barwna ciżba” wpada do muzem, wołając „wzoru, wzoru!”. Bo i faktycznie, Chiny rozpaczliwie potrzebują wzorów. Ciekawe, że najchętniej szukają ich w Europie…

W ciągu ostatnich 10-15 lat dokonała się w Chinach Wielka Rewolucja Mieszkaniowa. Setki milionów ludzi przeprowadziły się z komóreczek, chałup i starych bloków na nowe, wielopiętrowe osiedla. Te osiedla są wszystkie do siebie podobne, więc czasami lokalne władze i architekci pozwolą sobie zaszaleć, żeby stworzyć np. atrakcję turystyczną. Szaleństwo często polega na imitacji zachodnich przestrzeni. Bo skoro Chińczycy zaczynają żyć i konsumować na zachodni sposób, to czemu nie mieliby mieszkać po zachodniemu? Skoro mieszkają w osiedlach „postmodernistycznych”, które są przekalkowane z zachodnich wzorników, to czemu nie kalkować europejskiej klasyki?

Jednym z takich przekalkowanych osiedli jest Miasteczko Holenderskie (荷兰风情小镇) w portowej dzielnicy Szanghaju, Gaoqiao (高桥). Składa się ono z dwóch części. Jedną stanowi rynek, przy którym wznoszą się kopie znanych holenderskich budowli, oraz kościół, stanowiący tło dla weselnych fotografii. Na dzwonnicy są głośniki, przez które leci zachodnia muzka, np. Cicha noc po niderlandzku (co tam, że nie w porę). O pełnych godzinach rozlega się dźwięk dzwonu, zapewne nagrany.

Druga część miasteczka to długa ulica z „niderlandzkimi” kamieniczkami. W pobliżu jest także jeziorko i wyspa z wiatrakiem, w którym mieści zakład wykonujący fotografie ślubne.

Jest pusto i spokojnie.

 

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Miasteczko holenderskie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s