Ostatni dzień Roku Węża

2014-01-30 17.16.14

Oto jedyny w roku moment, kiedy Szanghaj przypomina polskie miasto. Ulice pustoszeją, znikają przechodnie i obwoźne sklepiki. Restauracje i sklepy zamykają swe podwoje. Robi się cicho, jakby nastąpiła inwazja porywaczy ciał albo atak bronią biologiczną. Nic, tylko chwycić za kamerę i kręcić film o zombiakach…

Wczoraj spadł deszcz i zrobiło się wilgotno. To wystarczyło, żeby nad miastem podniósł się smog ograniczający widoczność do mniej więcej półtora kilometra. Szanghaj wygląda teraz jak gra komputerowa, w której odległe budynki po prostu się nie renderują. Zamiast tego wynurzają się niepodziewanie ze ściany szarości. Rzeczywistość zwolniła, jakby ktoś tam, na górze, chciał ocalić przeciążony procesor.

W scenerii prawego brzegu Huangpu króluje nowy, najwyższy budnek Chin – Shanghai Tower. Będzie miał 632 metry, już mu niewiele brakuje do końca. Jest wyraźnie wyższy od Shanghai World Financial Centre (492 m). Zdjęcie nie jest w stanie oddać wrażeń z poziomu gruntu. Przepływam sobie promem przez Huangpu, której bure wody wydają się stać całkowicie w miejscu. Miejscami na wodzie dryfują jakieś deski, siatki, kawałki styropianu. Niedaleko tafla rzeki zlewa się z szarym niebem. Nie widać Bundu, zabudowań po Expo 2010, ani nawet pobliskiego, wiszącego mostu Nanpu Daqiao o wysokich pylonach.

Mam wrażenie, że smog w Szanghaju z roku na rok tężeje coraz bardziej. Może kiedyś przyjdzie taki dzień, że miasto spowije permanentna mgła. Najwyższy budynek Chin będzie w niej sobie sterczał niczym podwodna skała. Turyści o świcie będą wjeżdżać na jego najwyższe piętro – tak jak się wjeżdża kolejką linową na Żółtą Górę (黄山) – żeby podziwiać morze smogu w dole.  

2014-01-30 17.24.04

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Ostatni dzień Roku Węża

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s