Serce ślepego syfilityka

W pięknym mieście Wuxi żył sobie kiedyś pewien daos (czyli mnich taoistyczny*), który wziął za żonę wdowę. Rodzina kobiety nie była zadowolna z ożenku. Biedaczka zresztą zmarła niedługo później, wydając na świat syna.

Sierota okazał się niezwykle utalentowany, toteż ojciec trenował go ostro w taoistycznej muzyce. Kazał mu ćwiczyć na dizi (笛子), a do krańca instrumentu przywiązywał ciężarek, aby chłopak nabrał siły w nadgarstku. Potem uczył go na erhu (二胡), aż młodzianowi krwawiły palce.

Kiedy syn skończył 17 lat, w całym Wuxi rozeszła się wieść o młodym, utalentowanym kapłanie intonującym modły pięknym, silnym głosem.

Po śmierci ojca, chłopak przejął świątynię, ale zaraz uzależnił się od opium. Jak na taoistę przystało, szukał gdzie mógł żeńskiej energii yin. Tak zaraził się syfilisem. W 34 roku życia stracił wzrok i posadę w świątyni. Żeby zarobić na ryż, zaczął żebrać jako uliczny grajek.

AbingOd tej pory stał się nieodłączną częścią pejzażu w Wuxi. Grał pięknie, aż się ludziom serca krajały. Najbardziej upodobał sobie Drugie Źródło na Górze Hui, gdzie mieszkańcy miasta wybierali się na spacery. Wykonywał tam na erhu wymyślone przez siebie utwory. Najbardziej znany nazywał się 《二泉映月》, czyli Odblask księżyca w Drugim Źródle.

W 1950 roku pewien profesor z Pekinu nagrał go na magnetofon. Pod wrażeniem tej muzyki w konserwatorium chcieli z grajka zrobić profesora, ale ten akurat osłabł i zmarł.

Zapamiętano go pod dziecięcym imieniem Abing (阿炳), albo pod przezwiskiem – Ślepy Bing (盲炳).

Jedyne co po nim zostało, to karykaturalne zdjęcie, które zrobili mu Japończycy.

I taśma z muzyką – całe serce ociemniałego syfilityka.

* Daos, czyli daoshi 道士. Bardzo mi się podoba ten rusycyzm.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s