Tam do Marksa!

Od jakiegoś czasu zachwycam się Pangu, którzy łączą elektroniczne rytmy z folkowym zapiewaniem  i politycznym przesłaniem. 

Ten prosty kawałek ma tekst składający się z dwóch linijek. Pierwsza to stare przysłowie: kłamstwo leży w 10000 ksiąg, prawda – w jednym zdaniu (假传万卷书, 真传一句话). Opisuje ono sytuację, w której pewne zagadnienie jest owiane mgiełką tajemnicy, podczas gdy tak naprawdę jest proste jak drut.

Przysłowie na pewno jest stare, choć nie udało mi się ustalić źródła. Zwracam uwagę na klasyfikator 卷, który sugeruje, że było to w czasach, kiedy księgi miały formę zwojów (bambusowych albo jedwabnych).

Zdanie drugie pieśni jest prostsze: 让共产党去见马克思.

Dosłownie: Niechaj partia idzie do Marksa! Czy „niech zdycha”, bo „iść oglądać Marksa” (去见马克思) znaczy właśnie tyle.

* * *

Pangu (盘古, angielska nazwa Punk God) powstał w 1996 roku, a więc pomiędzy pierwszą a drugą falą chińskiego rocka. I od tego czasu trudno go jakoś jednoznacznie zakwalifikować. Pangu mieszają electro z punkiem. Jak chińskie kapele pierwszej fali rocka, czerpią pełnymi garściami z folku, a nawet z chińskiej opery.

Choć pochodzą z kontynentu, są zdeklarowanymi wrogami KPCh. W 2004 roku zagrali na Tajwanie, na koncercie popierającym niepodległość wyspy. Rok później byli już oficjalnie uznanymi uchodźcami w Szwecji. Siedzą tam chyba do dziś.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Tam do Marksa!

  1. Pozwolę sobie zamieścić pewne ogłoszenie dla zainteresowanych dowiedzeniem się jak wygląda praca kobiet w fabrykach w ChRL. Prof. Pun Ngai z Hongkongu, która przez 2 lata pracowała jako robotnica (tzw. obserwacja uczestnicząca) będzie to relacjonować we wtorek 23 listopada o 16:00 W Instytucie Socjologii UW na Karowe 18j w sali 108.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s