Skini z Pekinu

Są łysi, noszą glany a chińskiej policji śpiewają po prostu: – Fuck off! To samo mogliby powiedzieć faszystom, bo bez zmrużenia oka są w stanie spalić flagę ze swastyką. Oto skini z Pekinu.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERATen zwalisty łysol na wokalu nazywa się Lei Jun i jest jednym z pionierów skinheadyzmu Państwie Środka. Zaczynał już w latach 90., a w 1999 roku założył Misandao (蜜三刀)* – pierwszą w Chinach kapelę Oi!.

Od tego czasu band prosperuje sobie na obrzeżach chińskiego undergroundu. Wydał trzy albumy, regularnie jeździ w trasy. W 2006 roku niemieccy dokumentaliści nakręcili o nim reportaż, a rok później Misandao odbyli trasę po Europie Zachodniej. W Polsce ich jeszcze – o ile mi wiadomo – nie było, ale może ktoś się skusi i zaprosi?

Misandao mają niewiele  wspólnego ze stereotypem muzyki skinowskiej, jaki panuje na Starym Kontynencie. Chińczycy odwołują się bowiem do najgłębszych korzeni muzyki Oi!, będącej z początku odłamem brytyjskiego punku. Subkultura ta sytuowała się w opozycji do „brudasów” – stawiała na samodyscyplinę. Zamiast irokezów preferowała łyse glace (光头) i flanelowe koszule. Dopiero potem Oi! zaczęto wykorzystywać do szerzenia nacjonalistycznych i rasistowskich treści, których u Misandao nie uświadczysz.

Narodowe wątki pojawiają się u metalowców (np. Ordnance), ale skini trzymają się od nich z daleka. Nawet śpiewają po angielsku (ze starannie odrobionym brytyjskim akcentem), a więc języku dawnego pół-kolonizatora** – oto jeden z wielu chińskich paradoksów. Sytuację tłumaczy poniekąd fakt, iż w Chinach wszystkie gatunki ostrej muzyki pojawiły się naraz w latach 90. Wcześniej ich zakazywano, albo po prostu nie znano, bo kraj się izolował.

蜜三刀


]* 蜜三刀 (dosł. Trzy Słodkie Noże) – rodzaj ciasteczek z mąki i cukru, które w wykonaniu przypominają trójwarstwowy naleśnik (stąd nazwa).

**Zgodnie z obowiązującą w ChRL wykładnią historii, po wojnach opiumowych w XIX w. Chiny stały się tzw. pół-kolonią, sprowadzoną do parteru przez mocarstwa kolonialne z Wlk. Brytanią na czele. Powstanie Republiki Chińskiej było walką o godność i niepodległość, ale dopiero ChRL sprawiła, że naród chiński powstał z kolan.

Reklamy

9 uwag do wpisu “Skini z Pekinu

 1. Bez przesady, na starym kontynencie też jeszcze uświadczysz sporo klasycznych oi!-owców, więc z naszej perspektywy Misandao wcale takim fenomenem nie jest. Biorąc pod uwagę niezwykłą różnorodność ideową skinów na Zachodzie, palenie swastyk też nie jest czymś niezwykłym 😉

  Ale dobrze wiedzieć, że w Chinach coś takiego grają – przez chwilę poczułem się tak, jak pewnie czuli się ludzie z zza Żelaznej Kurtyny słuchając naszych Dezerterów i im podobnych 🙂

  Polubienie

 2. Ja się dziwię, jak oni nakręcili ten materiał na pl. Tiananmen. Pewnie na szybkiego i z ukrycia, bo już sam widok takich „cudaków” musiał tam wzbudzić zdwojoną czujność smutnych panów.
  Inny problem to zasięg. Polski punk nie osiągał zawrotnych poziomów penetracji, ale Jarocin w jakimś tam stopniu przyczynił się do upadku komuny. Natomiast w Chinach ostra muzyka dopiero zdobywa zwolenników, jest jeszcze bardziej marginalna.

  Polubienie

 3. W ogóle się dziwię, że pozwolili im to nakręcić i nikt po głowie nie dostał 🙂 Zapewne faktycznie – jak piszesz – traktują ich (tzn. skinów, punkowców itd.) jako wentyl bezpieczeństwa, uznając, że tylko jakiś margines się nimi zainteresuje, a nie porządni, przedsiębiorczy Chińczycy 🙂

  Pozdrawiam!

  Polubienie

 4. Nie tylko skini i punkowcy. Są reżyserzy, są pisarze, muzycy itd. Dopóki nie próbują zorganizować jakiegoś ruchu społecznego, mogą sobie pyskować do woli, bo porządni przedsiębiorczy Chińczycy i tak ich nie posłuchają. Po co, kiedy wokół takie możliwości?

  Chiński system jest bardzo elastyczny. Z upadku bloku wschodniego wyciągnięto wnioski. Gdyby nasi komuniści mieli tyle oleju w głowie, to 13 grudnia byłby dziś świętem narodowym, a generał Jaruzelski niekwestionowanym bohaterem narodowym.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s